Hlavní strana   Program   Fotogalerie

Sborník ze semináře KAP Velehrad 2019

Mateusz Szymański


Mateusz Szymański

Představení práce jedné projektové skupiny EZA

Přeji dobrý večer všem. Jsem z organizace Solidarita, ale dnes zde zastupuji EZA, protože jsem koordinátorem projektu o zaměstnanosti mládeže.

Co představuje takové koordinování projektu? Je to pořádání seminářů o tématu a cílech, což spolu úzce souvisí a EZA se rozhodla zahrnout je do projektů. V letošním roce máme projekt o zaměstnanosti mládeže. V předchozích letech jsme měli podobné produkty, které se rovněž zabývaly mládeží, protože pro EZA jsou problémy mladých lidí na trhu práce nadmíru důležité.
V rámci koordinování jsme měli několik seminářů a moje role jako koordinátora vyžaduje, abych tam byl, abych si činil poznámky, připravil závěrečnou zprávu a myslím si – a to je nejdůležitější – nejobtížnější úkol je koordinovat semináře tak, aby tam byla mezi nimi určitá synergie a koheze, aby každý z nich byl uzavřený a abychom v průběhu celého projektu stále neopakovali tatáž témata.

Na slajdu je nejdůležitější poslední řádek, protože letošní rok ze všech těch témat, která zde vidíme, je nejpodstatnější zaměstnanost mládeže. Zde jsme se rozhodli znovu je zařadit mezi témata, kterými se EZA zabývá. V minulých letech probíhal podobný projekt pod jiným názvem; pracovní týmy se zabývaly inkluzivním pracovním trhem a zaměstnáváním mileniálů, jak zlepšit jejich situaci. Znamená to, že při koordinaci těch projektů jsme se zaměřovali především na inkluzivnost procovního trhu, na to, jak usnadnit mladým lidem vstup na pracovní trh. Právě v tom procesu přechodu vidíme určité problémy. Téma jsme ukončili pojektem mileniálů v práci. Minulý rok jsme měli konferenci mládeže, kterou EZA organizuje EZA společně s dalšími organizacemi, letos se konala v Sofii a spoluorganizovala ji Platforma mladých pracovníků. Měli jsme celkem pět seminářů, věnovaným těmto tématům. Výsledkem byli zjištění, že musíme posílit sociální agendu Evropské unie v rámci Evropského sociálního pilíře, což je dnes v rámci agendy Evropské komise významné téma. Ze seminářů vyplynul nedostatek účinné veřejné politiky, související s mladými lidmi a jejich účastí na pracovním trhu. Je třeba chápat úlohu veřejné politiky.

U konkrétního bodu rekvalifikace vidíme, že dochází k digitalizace, robotizaci ekonomiky, takže rekvalifikace patří mezi důležitá témata v rámci témat, týkajících se zaměstnanosti.
Další věcí je vybudování aliancí a rolí v rámci těchto aliancí, což znamená spolupráci s jinými organizacemi, například nevládními či veřejnými institucemi, abychom mohli účinněji pracovat. V Evropské komisi existuje potřeba dlouhodobě udržitelných procesů a flexibilní přístup při vyhodnocování projektů. Je velmi účinné vytváření one-stop míst, kde mladí lidé mohou vyhledat pomoc v různých situacích, týkajících se jejich uplatnění na pracovním trhu. Pracujeme na organizaci, nabírání mladých pracovníků, na komunikaci, na zastupování mladých, kdy naše organizace nejspíš není pro mladé lidi příliš atraktivní, abychom je mohli korektně reprezentovat, abychom mohli mluvit jako jejich hlas, čili v tomto směru je před námi také spousta práce. Hlavním problémem je dlouhodobá nezaměstnanost mladých lidí. Zde jsou potřeby, o kterých se zmíním za chvíli.

V letošním programu máme také stanovené cíle, kterých chceme dosáhnout:
1. integrace mladých lidí do pracovního trhu, zjistit, zda měčítka v kontextu nezaměstnanosti mladých jsou dostatečná, máme zde určité peníze, nějaké projekty, nové nástroje, pomocí nichž chceme vyhodnotit, jak to funguje ve skutečnosti. Chceme srovna realitu situace na pracovním trhu mladých lidí v různých evropských zemích – to je takové obecnější téma. Pracovali jsme na tom v červnu v různých zemích, abychom zjistili, co v těchto zemích probíhá, jaké se mezi mladými lidmi vyskytují problémy. Přemýšlíme tak u budoucnosti Evropské unie.
Letos byl zvláštní rok tím, že byly v květnu volby a nyní máme v Evropském parlamentu nové zástupce, kteří budou rozhodovat o budoucnosti EU, o budoucnosti práce, což je téma, které může uvlivnit budoucnost odborů.
Poslední věc – musíme mladým poskytnout určitou platformu, stát se jejich hlasem – to je další z cílů, který jsme si stanovili pro letošek.

Velehradský seminář patří do skupiny pěti, z nichž první se konal v Rumunsku a tématem byla Mládež jako zranitelná kategorie na pracovním trhu; druhý seminář měl hlavní téma Pracovní trh a mládež jako promotéři sociální koheze společnosti a konal se v chorvatském Záhřebu; třetím tématem byla Realita života a výzvy, kterým musí čelit mládež v Evropě a konal se v Bruselu a čtvrtý se konal v Herzogenrathu, kde jsme projednávali určité recepty, jak bojovat s nejistotami na trhu, s prekariátem.

Chtěl bych vám představit určité výstupy, které již máme z těch proběhlých seminářů, kterých jsem se také účastnil. Dal jsem je do čtyř skupin, klastrů, protože některé spolu souvisejí, některá témata jsou projednávána častěji, než jiná.
První blok se týká vzdělání. Na všech seminářích jsme vzdělávání důkladně probírali a vlastně i dnes v prvním bloku jsme slyšeli příspěvky, jak je vzdělání důležité v tom přechodném období při vstupu na pracovní trh. To období přechodu bývá značně obtížné; chybí zkušenosti, někdy skřípe spolupráce se školami a podniky.

Stále existující resp. narůstající problém představuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Je třeba lépe připravovat reformy vzdělávacího systému a jejich vyhodnocování. Je to dlouhodobé rozhodování, které musí být podloženo dialogem, diskusemi.
Cítíme potřebu navýšení investic do vzdělávání, jejich dosavadní nedostatečná výše je skutečně problém. Peníze jsou užitečné jen tehdy, jsou-li použity uvážlivě. A technologické změny je nutno s vědomím určitých rizik chápat jako příležitosti. Náš svět práce se velmi rychle mění; jako pracovníci bychom to nemusíme vidět jako hrozbu, ale jako příležitost.
Je otázkou, jak ten přechod zorganizujeme a jak naše organizace bude zahrnuta do procesu vývoje celé té strategie přechodu.
Druhý blok se týká prekariátu, Ve všech seminářích jsme probírali to, že se mladí lidé setkávají s mnoha negativními jevy, především s prekariátem a je velice důležité, že vidíme negativní, dolů spadající konvergenci. Když je situace mladých lidí podobná – chci tím říci podobná negativním způsobem, průměrná hodnota se nezvyšuje ale naopak snižuje. Tento negativní jev mi dělá velké starosti. Ukazatel NETT je stále značně vysoký i po deseti letech od počátku, takže v tomto bodě jsme dosud příliš úspěšní nebyli. To vede k hrozbě udržitelnosti zabezpečovacích systémů a může se to stát i určitou pastí, můžeme hovořit o začarovém kruhu prekariátu, kdy je stále obtížnější vrátit se na pracovní trh a využívat všechny nabídky bezpečnostního systému. Riziko instability, vyplývající z narůstajících nerovností, je dnes hrozbou pro naše společnosti, pro naše ekonomiky, které se v budoucnosti mohou stát křehkými.

Je zde také bod, který jsem koordinoval už loni, kdy se jednalo o politice evropského veřejnoho pracovního prostoru a programy, jejichž role byla velice důležitá.
Třetím klastrem je férová mobilita, kde zahrnuta i otázka uprchlíků. Mladí lidé to v seminářích zdůraznili, že bychom měli mít mobilitu, ale ta by měla být férová. Když se zaměříme na debatu v EU například o vysílání pracovníků, neexistuje zde dosud žádný konsenzus. Emigrace by měla přispět ke zvýšení kvality. Východoevropské země se vyvíjejí zvlášť nerovnoměrně. Jsou zde města, která se vyprazdňují, odchází z nich talenty s velkým potenciálem a tyto oblasti postupně chudnou. Dále můžeme říci, že mladí lidé se chtějí zúčastňovat rozhodovacího procesu v rámci organizací, mají toho dost co říci. Chtějí měnit systém, jsou frustrovaní, takže je na nás, jakým způsobem ten jejich hněv využijeme a jakým způsobem využijeme celý jejich potenciál, jejich nadšení. Pokud chcete změnit stávající situaci, měli by být s námi na jedné lodi, měli by být součástí rozhodovacího procesu.

Jsou zde nějaké strategie a Agenda 2030 – podtrhuji roli mladých lidí v realizaci této Agendy, která je jakýmsi obecným rámcem politiky, takže může být využívána k vytváření politiky a Spojené národy vidí mladé lidi jako osoby, které v těchto změnách hrají zvláště důležitou roli.