Hlavní strana   Program   Fotogalerie

Sborník ze semináře KAP Velehrad 2017

Zpráva ze semináře
Digitální svět práce, průmysl 4.0

Cílem  semináře bylo zdůraznit nutnost prosazovat koncept 4. průmyslové revoluce, v níž se společnosti předkládají naléhavé výzvy jak v národním, tak i v evropském a globálním měřítku. Veřejnost v ČR však na ně není připravena, je třeba změnit její životní styl, postoje a myšlení při aplikaci nových procesů. Byly zdůrazněny nejenom šance digitální éry, ale i její možná ohrožení, a to především v oblasti sociální (zvláště dopad na pracovní trh, nezaměstnanost, rekvalifikace a předcházení sociálnímu napětí).

Celkový počet účastníků semináře byl 100, z toho 5 tlumočníků s technikem. T.j 95 z toho 2 hosté.
Skutečný počet účastníků ze zaměstnaneckých organizací byl 93. Z toho z Polska – 4, z Německa 6, z Rakouska 1, ze Slovenska 16, z Italie 3, z Albanie 2, z ČR 61. Uvedení účastníci jsou členové zaměstnaneckých organizací (KAB, ACLI, Solidarnosc, NKOS, ZKRS, SUATT a pod). Žen bylo 43, mužů 50.Hosté byli z následujících zemí ze Švýcarska 1, z Rakouiska 1.
Referáty byly z následujících zemí – Německo 3, Itálie 1, Slovensko 3, Albanie 1, Švýcarsko 1, ČR 7.
Celkem 17 referátů.

Účast zahraničních hostů obohatila program semináře, protože diskutované problémy bylo možno konfrontovat se zkušenostmi z jiných evropských zemí. Jak ukázaly příspěvky z Albánie, Polska, Slovenska, Itálie, Německa a České republiky, problémy  4. průmyslové revoluce se v podstatě neliší napříč Evropou.  

Důležité aspekty semináře
Většina základních přednášek doplnila dané téma úvahami s pohledu sociálního učení Církve, včetně encykliky Laudato sí. Přínosem byly také v přednáškách i diskusních příspěvcích pohledy teoretiků, manažerů, pedagogů, techniků, regionalistů, politiků i běžných občanů různých věkových skupin.

Výsledky semináře
Účastníci si uvědomili složitost probíraného tématu a nezbytnost jeho řešení interdisciplinární spoluprací v rámci Evropy a světa. Vedle technických a dosud uváděných sociálních přístupů je nutno vycházet z etiky, včetně řešení mnoha etických dilemat. Mnohé otázky vyžadují současně řešit rovněž problémy rodinné politiky, výchovy a komplexního vzdělávání pro budoucnost.

Budoucnost digitální éry je vizí pro celou společnost, nikoliv jenom pro mladou generaci. Bude spočívat na mezigenerační spolupráci. Velkým kladem semináře byla práce ve třech skupinách, které byly rozčleněny podle věku účastníků; výsledky byly srovnávány při závěrečné diskusi. Všechny skupiny vyjádřily názor, že nová technologie má sloužit člověku a míru ve světě, nikoli finančnímu obohacování jednotlivců a skupin a válečným účelům. Mimořádně důležité je zajistit skutečnou bezpečnost nových technologií. - Bylo doporučeno, aby vzájemným diskusím byl na dalších seminářích vyhrazen větší prostor. Příští seminář by se měl zaměřit na postavení rodiny v digitální éře.

V rámci programu byl připomenut v panelové diskusi světový pedagogický odkaz J. A. Komenského (J. A. Comenius, 1598-1670) včetně filmu a také zdůrazněna nutnost zachovávat i v digitální éře národní a regionální kulturní dědictví. Potěšitelné zaměření výuky prokázali také představitelé velehradského Stojanova gymnázia, v jehož budově byl seminář pořádán.

Pro realizaci vizí našeho "společného domova" je nutno aplikovat evropské křesťanské hodnoty, protože v současné době evropské společnosti chybí žádoucí hodnotové zakotvení. Důležité jsou také komplexní vědecké přístupy ke studiím budoucnosti a aktivita občanské společnosti. Cílem a šancí digitální éry je taková světová společnost, v níž by každý člověk mohl žít v plné lidské důstojnosti. Seminář přijal výzvu, aby každý svým osobním příkladem v okruhu své působnosti ovlivňoval aktivní dění ve společnosti.

Významné byly i neformální diskuse v kuloárech, informační materiály, CD z minulých seminářů KAP, knihy, časopisy a nástěnky.

Přidaná hodnota
Na závěr semináře bude vydán elektronický sborník s přednáškami, některé přednášky budou otištěny v Katolickém týdeníku, budou oslovena křesťanská media TV NOE a rozhlas - Proglas. Účastníci přijali Deklaraci, s jejímiž závěry budou seznámeny křesťanské národní i mezinárodní organizace (EBCA, SIIAEC, Křesťanská akademie a další).